Saç Ektirmek İsteyenler İçin Bilgiler

Özellikle erkeklerde görülen ve ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan saç dökülmesi kellik sorununu doğurmaktadır ve erkeklerin en büyük problemi haline gelmektedir. Ancak İzmir’deki yeni teknolojiler ve tıp alanındaki ilerlemeler kellik sorununu tamamen tarihe karıştırmaya kararlı. Çok kısa sürede çok başarılı sonuçlar veren saç ekimi yöntemleri ile kellik sorunu ile siz de vedalaşabilirsiniz. Sanılanın aksine son derece basit bir operasyon olan saç ekimi ile hayallerinizdeki gür, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi eskiye oranla çok modern yöntemlerle yapılmaktadır. Eskiden saç ekimi merkezi yerlerinde ense gibi sağlıklı saç köklerinin bulunduğu bölgelerden kıl kökleri alınır ve hedef yani saç olmayan bölgeye nakledilirdi ve saç ekimi işlemi tamamlanırdı. Ekilen kıl köklerinin yarısına yakını tutmamakta ve veya tutan kökler de cansız ve hacimsiz olmaktaydı. Ancak yeni teknolojiler ve modern tıp ile saç ekimi çok daha garantili sonuçlar vermektedir. Artık alınan kökler yağ dokuları ile zenginleştirilip güçlendirilmekte ve öyle nakil yapılmaktadır.

Saç Ekimi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Saç ekimi yaptırmadan önce İzmir’de güvenilir ve referanslı bir saç ekim merkezine gitmenizi öneririz. Çevrenizde saç ekimi yaptıranlarla görüşebilir veya internet üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Likya estetik, clinichair ve Prof.Dr. Ufuk Bilkay saç ekimi doktoru izmir saç ekim merkezi aralarından en ünlü merkezlerden birkaçıdır.
 • Saç ekimi merkezinize karar verdikten sonra ekimi yapacak olan doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşerek merak ettiğiniz her şeyi sorun. Operasyon öncesini, operasyon sırasını ve operasyon sonrasını bütün detaylarıyla konuşmanız sizi rahatlatacak ve güven verecektir.
 • Saç ekimi yaptırmadan 1 – 2 hafta önce başlayan sürecin operasyon sonrasındaki 6 aylık sürecin sizin için önemli olduğunu bilmelisiniz. Özellikle saç ekimi yapıldıktan sonraki 6 aylık süreçte ekilen saçların tutma süreci ve ekilen saçların dökülüp tekrar çıktığı süreci olmak üzere iki periyod olduğunun ve bu periyodlarda ne yapmanız gerektiğini bütün detaylarıyla öğrenmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası

 • Saç ekimi sonrasındaki ilk bir hafta boyunca kafa derisi son derece hassas olmakta ve mikrop kapmaya müsait bir durumda olmaktadır. Bu nedenle saç derisinin enfeksiyon kapmaması için önlem alınması gerekmektedir.
 • Operasyondan sonra ilk 3 gün duş ve banyo gibi su ile temastan kaçınılmalıdır. İlk yıkama işlemi saç ekimi sonrası yine saç ekim merkezlerinde yapılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında ilk hafta kirli, tozlu ve mikroplu yerlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Saç ekimi sonrasındaki kritik süreçte başa darbe almaması için dikkatli olunmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası alkol ve sigara kullanımı iyileşme sürecini geciktireceği için uzak durulmalıdır.
 • Kritik sürecin sonrasında her gün hassas bir şekilde ve özel şampuanlar ile yıkama yapılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında kafa derisinde kabuklanmalar ve kırmızı lekeler gibi durumlar olabilir ve bundan korkulmaması gerekir.
 • İlk haftanın ardından 6 aylık süreç başlayacaktır. İlk ayın ardından çıkan saçlar dökülecektir ve yeniden çıkma dönemi başlayacaktır.
 • İlk 6 ay saç düzleştirici, saç maşası gibi ürünler kullanılmamalıdır.
 • Saç ekimi sonrası sabırlı olunmalı ve doktorun söylediği her şeye harfiyen uyulmalıdır.

Saç ekimi sonrasındaki süreçte sürekli olarak doktorunuzla iletişim içinde olmalısınız ve dikkat edilmesi gereken konulara dikkat etmelisiniz.

Kaynak

http://www.nhs.uk/Conditions/cosmetic-treatments-guide/Pages/hair-transplant.aspx

This entry was posted in Sağlık and tagged , , . Bookmark the permalink.