Güneş Enerji Paneli Kurulumu

Güneş enerji paneli kurdurarak hem kendi elektriğini üretmek hem de ürettiği elektriğin fazlasını satarak kazanç sağlamak isteyen kişilerin bilmesi gereken şeyler vardır. Bunlar genellikle Güneş enerji panelinin kurulum süreci ile ilgilidir. Ülkemizde elektrik aboneliği olan her vatandaş güneş enerjisinden elektrik üretebilmektedir fakat bu tesisleri kurdurtmak isteyen vatandaşların belirli şirketlere başvuru yapması gerekmektedir. Kişilerin izlemesi gereken adımlar şunlardır;

  • Kişiler, kendi isimlerine ait bir elektrik aboneliği bulunmuyorsa gidip abonelik açtırmalıdır.
  • Abonelik açtırdıktan sonra veya elektrik aboneliği olan kişiler aboneliklerinin oldukları şirketlere giderek güneş panellerini kurdurmaya yönelik bir başvuru yapmalıdır.
  • Yapılan başvuru sonucunda bir elektrik şirketi ile anlaşama sağlanmalıdır.
  • Elektrik şirketi ile sağlanan anlaşmadan sonra kişiler için çatı tasarımı yapılacak ve uygun giderler gösterilecektir. Bunun sonrasında kişiler tasarıma uygun bir şekilde panel, ekipman ve işçilik ücretlerini ödeyerek evlerine elektrik enerjisi kurdurtabilmektedir.

Güneş Enerji Panellerinin Kurulum Süreci Ne Kadar Sürmektedir?

Ülkemiz, Güneş’ten enerji üretmek için çok uygun bir ülke olsa da Güneş Enerjisi ile ilgili bilincin az olması maliyetlerin biraz artmasına neden olmaktadır. Öncelikle bu durum son dönemlerde ortaya çıkan yeni girişimlerden kaynaklı olarak gün geçtikçe artıyor olsa da ülkemizde hala güneş enerji paneli satışı yapan firmaların sayısının az olmasından, bağlantı ekipmanlarının yurt dışından ithal ediliyor olmasından kaynaklı olarak malliyetlerde ve kurulum süresinde biraz artış gözükmektedir.

Bunun yanı sıra panellerden üretilecek olan enerji için gerekli olan şarj kontrolü, akü, evirici ve güneş enerjisi paneli ekipmanlarının toplanma süreci biraz uzun sürebilmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra gerekli olan lisansların toparlanması için de belirli zaman geçmesi gerekecektir. Lakin bu süreler kişilerin bulundukları bölgelere ve şehirlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer tüm işlemlerinizi sağlayacak bir firma ile çalışma kararı aldıysanız güneş enerjisinden elektrik üretme işlemleriniz daha kısa sürerek 90 gün kadar bir sürede tamamlanabilmektedir.

Güneş Enerji Panellerinden Elektrik Üretmek İçin Yapılması Gereken Başvurular

Güneş Enerji Paneli kurulumu yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle ellerinde birçok belgenin bulunması gerekmektedir. Kişiler öncelikle arsalarının arazi tipini, evlerinin çatı tipini ve varsa kira sözleşmelerini başvuru esnasında yanında bulundurmalıdır. Bu belgeleri bulandıran kişiler elektrik üretimi için başvuru yapmak istedikleri takdirde elektrik üretici firmalarına veya kurumlarına gitmeli ve burada Lisanssız Elektrik Üretim Başvurusu yapmalıdır. Bu başvuruları yaptıktan sonra TEDAŞ, gerekli incelemeleri yaparak Güneş Enerjisi Paneli başvurunuzu değerlendirilecektir. TEDAŞ, tarafından yapılan bölgesel incelemeler sonrasında evinizin bulunduğu konuma gelinerek de bir inceleme yapılmaktadır. Yapılan bu incelemeler sonucunda elektrik üretiminden sorumlu firma sizlere bölgenizin Güneş Enerji Paneli Kurulumuna uygun olup olmadığına ve bölgenizde bu üretimi yapıp yapamayacağınıza dair bir raporu sizlere verecektir. Genel olarak yapılan başvurular olumsuz sonuçlandıysa eğer bölgeniz gerilim, kısa devre, güç ve topraklanma ile ilgili problemlerin unutulmaması gerekmektedir. Bu yüzden kişiler başvuru yapmadan önce bunların kontrolünü sağlatmalıdır.

This entry was posted in Güneş Enerjisi and tagged , . Bookmark the permalink.